telefon: +48 12 429–58–08 e-mail: recepcja@hotelmikolaj.pl Adres: 31–027 Kraków, ul. Mikołajska 30

Warto zobaczyć

Rynek Główny

(250 m od Hotelu Mikołaj)

Rynek Główny to największy z placów Krakowa, a zarazem największy rynek w średniowiecznej Europie. Kraków lokowano na prawie magdeburskim 5 czerwca 1257, a dokonał tego książę krakowski Bolesław Wstydliwy. Rynek został wytyczony przez ówczesnych wójtów Gedko Stilvoyta, Jakuba z Nysy i Dytmara z Wrocławia jako kwadratowy plac o boku nieznacznie przekraczającym 200 metrów, z deformacjami wynikającymi z konieczności dostosowania do pozostałości osadnictwa (kościół Mariacki i kościół św. Wojciecha). Powstał z myślą, aby miejscowi oraz podążający szlakami handlowymi kupcy mieli dość miejsca, by móc sprzedawać tu swe towary. Pozostałością licznych niegdyś kramów kupieckich są znajdujące się w centrum Rynku Sukiennice.

Kościół Mariacki

(350 m od Hotelu Mikołaj)

Najcenniejszym zabytkiem kościoła Mariackiego jest ołtarz główny, najwybitniejsze i najlepiej zachowane dzieło późnogotyckiej rzeźby w tej części Europy. Kiedy w pierwszej połowie XV w. runęło sklepienie prezbiterium, ówczesny ołtarz został zniszczony. Miejscy rajcy postanowili zamówić nowy u norymberskiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Mistrz sprowadził się do Krakowa, a za swoją pracę otrzymał hojne wynagrodzenie, warte przynajmniej równowartości rocznego budżetu miasta. Ołtarz powstawał w latach 1477-1489. W osiemnastu wielkich płaskorzeźbach umieszczonych na ruchomych skrzydłach ołtarza mistrz odtworzył najważniejsze epizody z życia Marii i Chrystusa. W centralnej, nieruchomej partii pentaptyku podziwiać można realistycznie ukazaną scenę Zaśnięcia Matki Bożej w otoczeniu dwunastu apostołów, powyżej Wniebowzięcie, a w zwieńczeniu Koronację Marii przez Trójcę Świętą w asyście patronów Polski, św. Wojciecha i św. Stanisława. Stwosz wykonał konstrukcję o wymiarach 11 m szerokości i 13 m wysokości z dębowego drewna liczącego w jego czasach ok. 500 lat (czyli obecnie ok.1000).

Teatr im. Juliusza Słowackiego

(450 m od Hotelu Mikołaj)

Budynek teatru wzniesiono w latach 1891-1893 na miejscu wyburzonego w 1892 kościoła Ducha Świętego. Budynek jest utrzymany w stylu eklektycznym z przewagą neobaroku. Był to pierwszy budynek w Krakowie, który posiadał oświetlenie elektryczne. Początkowo nosił nazwę "Teatr Miejski", dopiero w 1909 otrzymał imię Juliusza Słowackiego. Do foyer na pierwszym piętrze prowadzi eklektyczna klatka schodowa. Dekorację stiukową wykonał Alfred Putz. W teatrze, znajduje się popiersie i projekt pomnika Stanisława Wyspiańskiego autorstwa Bronisława Chromego, popiersie Karola Kruzera oraz tablica upamiętniająca Jana Zawiejskiego. Są tu również popiersia twórców polskiego teatru: Aleksandra Fredry, Jana Nepomucena Kamińskiego i Wojciecha Bogusławskiego.

Istnieje również możliwość wykupienia wycieczek fakultatywnych do takich miejsc jak Kopalnia Soli w Wieliczce czy do Auschwitz – Birkenau.

Hotel Mikołaj***

Adres: 31–027 Kraków, ul. Mikołajska 30

telefon: +48 12 429–58–08

e-mail: recepcja@hotelmikolaj.pl

PKO Bank Polski S.A.

Nr konta: 51 1020 4900 0000 8102 3272 8295
IBAN: PL
SWIFT/BIC: BPKOPLPW