Historia hotelu
Hotel mikołaj mieści się przy ulicy Mikołajskiej, jednej z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych ulic Krakowa. Prowadzi ona z Małego Rynku, do skrzyżowania z ul. Westerplatte, gdzie następnie przechodzi w ulicę Mikołaja Kopernika. Przebiega nią trasa Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca. Znajdują się przy niej przepiękne, odrestaurowane kamienice z charakterystycznymi secesyjnymi ornamentami w kształcie liści kasztanowców i lip.
Wytyczona została w okresie lokacji Krakowa w 1257 roku i stanowiła wówczas drogę wylotową z miasta połączoną ze szlakiem prowadzącym w kierunku Rusi. Jej nazwa pochodzi od kościoła św. Mikołaja położonego przy tym szlaku. Początkowo nazywano ją także Rzeźniczą, co wynikało z bliskości miejskich jatek, znajdujących się w okolicy Bramy Rzeźniczej, której relikty są zachowane w murach klasztoru na Gródku.
Z ulicą Mikołajską związanych jest wiele sławnych osób. Jedną z nich jest święta Aniela Salawa, skromna służąca, która podczas I Wojny Światowej opiekowała się w lazaretach żołnierzami. Pielęgnowała rannych i z własnych, skromnych środków kupowała żywność aby wykarmić jeńców wojennych różnych narodowości. Po wojnie wspierała biednych jałmużną. Aniela Salawa zmarła w opinii świętości, a jej szczątki umieszczono w przepięknej Kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice o.o. Franciszkanów. 13 Sierpnia 1975 roku na krakowskim Rynku Głównym, Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł ją na ołtarze.